Zadbany ogród wymaga pielęgnacji i… ubezpieczenia

Posted on

Właściciele altan lub domków jednorodzinnych doskonale wiedzą, ile przyjemności sprawia odpoczynek w ogrodzie.  Ba! Nawet prace w tym miejscu to dla wielu czas doskonałego relaksu z daleka od miejskiego hałasu. Działkowcy oraz właściciele domów powinni mieć na uwadze, że ubezpieczeniem mogą objąć nie tylko dom, czy altanę, ale również elementy ogrodu, a nawet drzewa i krzewy.

Serwis Homebook.pl zapytał Polaków, w jakich ogrodach będą spędzać czas* “80% z nich znajduje się przy domach jednorodzinnych, bliźniakach czy szeregowcach. Wielkość ogrodu to najczęściej 101-500 m2 (34% odpowiedzi). Z mebli ogrodowych korzysta natomiast 93% ankietowanych, 34% z nich ma altankę, a 50% domek narzędziowy. Najpopularniejszym rodzajem posiadanej roślinności są oczywiście trawniki (89%), a następnie krzewy ozdobne (85%) oraz rabaty kwiatowe (76%)”.

Zaprojektowanie ogrodu może być bardzo kosztowne

Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group zuważa, że zaprojektowanie ogrodu może być bardzo kosztowne, w związku z tym, warto wykupić odpowiednią polisę: „Zaprojektowanie ogrodu potrafi być bardzo kosztowne i zauważamy, że coraz częściej właściciele nieruchomości chcą obejmować ochroną ubezpieczeniową jego wyposażenie i stałe elementy zewnętrznych części nieruchomości. Jest to możliwe jako dodatek do ubezpieczenia nie tylko domu, ale też mieszkania, bo pamiętajmy, że coraz częściej partery nowo budowanych osiedli wyposażane są w choćby niewielkie ogrody”.

Ubezpiecz swój ogród

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona jaką daje ubezpieczyciel względem murów, nieruchomości (ściany, gładzie, drzwi, okna ), czy ruchomości znajdujących się wewnątrz. Dla osób dbających o swoje ogrody ważnym jest również fakt możliwości ochrony takich  elementów jak budynki gospodarcze, ogrodzenie posesji itp.  Jak podkreśla ekspert: „ Dobre polisy zapewniają ochronę także drzewom i krzewom, wyposażeniu placu zabaw dla dzieci, takiemu jak piaskownica, huśtawka, drabinki do wspinaczki, a także meblom i parasolom ogrodowym oraz łóżeczkom i wózkom dziecięcym pozostawionym w ciągu dnia na zewnątrz budynków. Polisa może też zabezpieczać narzędzia gospodarcze i urządzenia do uprawy lub pielęgnacji działki”.

Wiosną i latem częściej korzystamy z altanek czy domków letniskowych i …

i … dopiero wtedy najczęściej przypominamy sobie o ich ubezpieczeniu. Należy pamiętać, ża altanki przez zakłady ubezpieczeń traktowane są jako mienie, (które za niewielką dopłatą, stosując odpowiednią klauzulę), można dodatkowo ubezpieczyć na jednej polisie. Do ubezpieczenie można włączyć również sprzęt ogrodniczy, narzędziownie,  a nawet stojące w ogrodach grille: „ Zdarzają się zgłoszenia dotyczące problemów z urządzeniami do grillowania o wartości nawet kilku tysięcy złotych – taki sprzęt jak najbardziej można włączyć do ubezpieczenia – dodaje Paduszyński.

*Homebook.pl, Jaki ogród mają Polacy?, http://www.homebook.pl/artykuly/1847/jaki-ogrod-maja-polacy-raport, dostęp: 28.04.2017.

Źródło: www.compensa.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz