Ubezpieczenie All Risks – przydatna ochrona dla każdego domu

Posted on

Ubezpieczenie domu lub mieszkania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Zakłady ubezpieczeń oferują wiele rodzajów i wariantów polis chroniących nasze domy, a wybór ubezpieczenia winien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem zakresu odpowiedzialności. Warto również  rozważyć opcję All Risks, co to takiego? Szczegóły w artykule.

Rynek ubezpieczeń rozwija się dynamicznie, a Towarzystwa Ubezpieczeń prześcigają się w ofertach, by przykuć uwagę potencjalnych klientów, lub by Ci, którzy już są klientami, nadal pozostali pod skrzydłami Towarzystwa. Jedną z opcji, niezwykle wygodnych, zapewniających szeroką ochronę ubezpieczeniową jest ubezpieczenie All Risks, czyli mówiąc inaczej „od wszystkich ryzyk”.

Ubezpieczenie tego typu posiada również wyłączenia

Wyłączenia te znajdziemy w warunkach ogólnych polisy. Zapis jest niezwykle istotny, gdyż wyłącza spod odpowiedzialności ubezpieczyciela różnego typu zdarzenia ( na podstawie postanowień do umowy ubezpieczenia uzgodnionych przez jej strony). Mimo tego opcja ta jest coraz chętniej wybierana przez osoby, które pragną kompleksowo zabezpieczyć swój dobytek.

Ciężar dowodu po stronie Towarzystwa

Przy opcji All Risks ciężar dowodu leży po stronie Towarzystwa z którym mamy zawartą umowę, w związku z tym naszym zadaniem  będzie w razie wystąpienie szkody na przykład: zgłoszenie zalania, zerwania dachu, przepięcia związanego z przegryzieniem kabli przez zwierzęta itp.

Co obejmuje ochrona?

W polisie All Risks oddzielnie ustala się sumę ubezpieczenia na nieruchomość, (chodzi tutaj o  mury oraz na ruchomości domowe, czyli wyposażenie). Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zarówno mury wraz ze stałymi elementami, np. parkietem, glazurą, armaturą łazienkową, a także wbudowanymi meblami wraz z zamontowanym w nich sprzętem AGD, jak i ruchomości domowe. W wariancie Od Wszystkich Ryzyk ruchomości domowe zawsze ubezpieczamy w wartości nowej. Zapis ten jest niezwykle istotny, jeśli dojdzie do wypłaty ewentualnych roszczeń. Polisy All Risks robią się coraz bardziej popularne również ze względu na prostotę konstrukcji i wygodę.

OC w życiu prywatnym – bardzo przydatna ochrona

W kontekście ubezpieczenia mieszkania / domu bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Chroni na ono od wszelkiego typy wydarzeń, które w jakiś sposób przyczynią się do szkód osób trzecich. Wystarczy, że nasze dziecko wybije szybę sąsiadowi i kłopot gotowy. W takim przypadku, posiadając ubezpieczenie OC to ubezpieczyciel sfinansuje nową szybę sąsiada.

Kilka kartek szczegółowej charakterystyki ubezpieczenia czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Koniecznie przed podpisaniem  umowy z ubezpieczycielem należy wgłębić się w treść warunków. Jest to o tyle ważne, że w razie wystąpienie różnego rodzaju szkód, będziemy wiedzieli jak postępować w razie zalania mieszkania (jak nie przyczyniać się  do poszerzenia szkody), ile mamy czasu na zgłoszenie szkód, jakie są wyłączenie spod odpowiedzialności finansowej itp.

Podpisując umowę ubezpieczenia, otrzymamy polisę i tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia – kilka kartek szczegółowej charakterystyki ubezpieczenia. OWU to dokument powszechnie dostępny – dostaniemy go w siedzibie ubezpieczyciela albo na jego stronie internetowej. Z tego prawa dostępu warto korzystać. Tu również znajdziemy  wyjaśnienia najważniejszych pojęć, prawa i obowiązki obu stron, oraz katalog rożnych sytuacji, które mogą się wydarzyć w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz