Lato na Twoim balkonie

Posted on

Kwiaty na balkonie stanowią alternatywę dla tych, którzy  nie posiadają przydomowych ogrodów . W donicach, czy ozdobnych skrzyniach, kwiaty tworzą niepowtarzalny klimat. Aby cieszyć się ich pięknem musimy im jednak zapewnić im odpowiednie do życia warunki.

Kwiaty sadzimy według tego po której stronie znajduje się balkon

Im więcej światła, tym kwiaty są bardziej obfite. Należy jednak pamiętać, że przy dużym nasłonecznieniu, należy je odpowiednio więcej nawadniać. Przy zbyt silnym słońcu zaleca się również przesuwanie kwiatów w cień.  Natomiast te kwiaty, które posadzimy od strony północnej, będą miały ograniczony dostęp do światła. Słońce pojawi się tam tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem. W ciągu dnia na rośliny będzie równomiernie rozproszone światło.  Balkony położone po tej stronie stanowią idealne miejsce do uprawy roślin cieniolubnych i cienioznośnych, które w pełnym słońcu mogą być narażone na poparzenia i uschnięcie.  Wystawa północna zapewnia im wyrównaną temperaturę i ogranicza niebezpieczeństwo przegrzania i uszkodzenia korzeni. Kolejną zaletą jest to, że ziemia w skrzynkach wolniej traci wilgoć. W związku z tym kwiaty należy podlewać rzadziej.

Podłoże bardzo ważne dla rozwoju kwiatów

Rośliny balkonowe muszą mieć odpowiednią ziemię, którą najlepiej kupić w sklepach ogrodniczych. Są to specjalne mieszanki , które zawierają składniki pokarmowe i inne potrzebne elementy niezbędne do tego by pięknie rosły. Rośliny balkonowe sadzimy dopiero w drugiej połowie maja, kiedy minie już groźba przymrozków. Kwiaty należy podlewać rano, kiedy słońce jeszcze tak mocno nie świeci. Oczywiście należy je podlewać codziennie, a w przypadku upałów do dwóch razy. Pamiętaj! Wody musi być tyle, aby przelała się przez drenaż. Szczególne, kiedy do kwiatów używasz podłoża torfowego.

Używaj odpowiednich nawozów

Nie zapominaj też o odpowiednim nawożeniu i o ochronie przed szkodnikami i chorobami. Nawóz do roślin balkonowych warto zastosować raz w tygodniu. Do nawożenia należy używać mieszanek uniwersalnych lub nawozów przeznaczonych dla konkretnych gatunków (np. dla pelargonii, surfinii, fuksji).

Pojemniki na kwiaty też mają znaczenie

Wielkość i kształt pojemników należy dostosować do konkretnych gatunków: np. dla pelargonii najbardziej odpowiednie będą stabilne korytka, natomiast fuksje najpiękniej wyglądają w podwieszanych donicach. W dnie donicy należy zrobić kilka dziurek, co pozwoli na swobodny odpływ nadmiaru wody. Rośliny balkonowe należy sadzić w odpowiednio dużych donicach i korytkach. Najlepiej aby pojemniki były białe lub jasne, ponieważ ciemne barwy dodatkowo absorbują promienie słoneczne, co może spowodować przegrzanie i wysuszenie korzeni.

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz