Jak zabezpieczyć dom przed wielką wodą?

Posted on

Ulewne deszcze, które zamieniają ulice w rwące potoki, zdarzają się w Polsce coraz częściej. Jeśli posiadamy dom, lub mieszkanie na niższych kondygnacjach warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Mamy wtedy pewność, że w razie zniszczeń przez żywioł, ubezpieczyciel pokryje finansowe starty.

Wielu z nasz marzy o posiadaniu własnego domu, szczególnie w okolicach akwenów wodnych. Mając świadomość, że to państwo jest odpowiedzialne za budowę wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych, musimy wiedzieć, że nie zawsze działania państwa zapobiegną zniszczeniu naszego domu przez wodę.

Zainwestuj w płot żelbetowy

Rozwiązanie polega na tym, aby wykonać wokół całej działki odpowiednie  ogrodzenie, mocno osadzonego w gruncie.  Płot stanowi swojego rodzaju zaporę wodną ze względu na osadzone  prowadnice, które w razie zagrożenia powodziowego wsuwa się drewniane bale, dzięki czemu cała posesja oddzielona jest szczelnie od wody. Oczywiście prowadnice „działają” tylko w czasie zagrożenia podtopieniem, dlatego na co dzień są one w ogóle niewidoczne.

Zadbaj o odpowiednie uszczelnienie 

Ponieważ woda może dostać przez różne części naszej nieruchomości, warto zainwestować również w odpowiednie uszczelnienie. W podziemnych częściach powinniśmy zainstalować izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną. Wejście do domu powinno być powyżej ewentualnego „wejścia” wody. W czasie ulewnych deszczy, lub w czasie powodzi wszelkie okna, drzwi, czy inne otwory muszą być odpowiednio zabezpieczone specjalnymi panelami wodoodpornymi. W razie groźby zalania domu w profile wsuwamy wodoodporne panele, których trzy krawędzie wykończone są taśmą uszczelniającą.

Ubezpiecz mieszkanie

Jak zaznaczyliśmy na początku, najczęstszą przyczyna powodzi są opady atmosferyczne w nadmiernej ilości. Jednak w praktyce powódź nie jest obejmowana w standardowych ubezpieczeniach. Większość zakładów ubezpieczeń w Polsce oferuje możliwość ubezpieczenia się od następstw powodzi, jednak  większość z ubezpieczycieli wyłącza odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek powodzi na tych obszarach, które zagrożone są powodziami. Co zatem zrobić, jeśli dom nasz znajduje się tuż obok linii brzegowej rzeki?

OWU ważna część umowy

Warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z warunkami jakie proponuje ubezpieczyciel. Ponieważ w takim przypadku, firma będzie wpisywała w koszt ryzyka ryzyko powodzi, musimy liczyć się z tym ze składka będzie dość sporo różniła się od standardowego ubezpieczenia. Warto porównać ceny i zakres ubezpieczenia. Ubezpieczając bowiem naszą nieruchomość, która znajduje się w obrębie terenów powodziowych, ubezpieczyciele często stosują różnego rodzaju wyłączenia spod ochrony, wprowadzają też również niestandardowe zapisy, z którymi koniecznie należy się zapoznać.

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz