Kto odpowiada za ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Posted on

Własne “cztery kąty” to marzenie wielu Polaków. Młodzi ludzi zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej, podczas studiowania są zmuszeni do wynajmowania mieszkania. Tutaj pojawia się pytanie. O co w kwestii ubezpieczenia musi zadbać najemca i właściciel lokalu? Sprawdź jaką polisę wybrać.

Ubezpieczenie może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie

Czy wiesz, że ubezpieczenie mieszkania nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Warto jednak w taką polisę zainwestować. Własne m4 to duży wydatek. Odpowiednio dobrana polisa chroni m.in nieruchomość, stałe elementy oraz ruchomości domowe. Oprócz tego ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju dodatki jak np. assistance domowy, czyli pomoc fachowca w awaryjnych sytuacjach.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie to musisz liczyć się z tym, że ryzyko powstania szkody jest o wiele większe niż w przypadku, gdy mieszka tam sam właściciel. O bezpieczeństwo mieszkania powinien zadbać lokator jak i właściciel.

Co jest najczęstszą przyczyną zniszczeń?

Codziennie w domu lub mieszkania może dojść do powstania wielu szkód. Niektóre z nich wiążą się z dużymi konsekwencjami finansowymi. Najbardziej popularne szkody mieszkaniowe to:

  • Zalanie
  • Pożar
  • Kradzież z włamaniem

Szkoda wężykowa

Wiele osób uważa, że najbardziej stresująca szkoda dotyczy zalania. Zwykle odłączony wężyk od pralki lub nieszczelna rura potrafi wyrządzić ogromne szkody. W wielu przypadkach uszkodzeniu ulega zalana podłoga i… mieszkanie sąsiada, który mieszka pod nami.

Jeśli chodzi o pożar to może on wystąpić w skutek zwarcia przewodów elektrycznych lub zła konserwacja kominów. Natomiast łupem złodziei często padają wszystkie sprzęty elektroniczne. Wszystkie wymienione szkody mogą być bardzo kosztowne. W przypadku zalania i pożaru koszty remontu mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie może być z kradzieżą drogich sprzętów. Koszty jeszcze bardziej wzrosną, gdy podczas kradzieży dojdzie także do aktów wandalizmu. Nie warto więc oszczędzać na ubezpieczeniu. Posiadanie odpowiedniej polisy zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Jaką polisę powinien wybrać właściciel?

Każdy właściciel nieruchomości powinien zwykle kompleksowo zadbać o ochronę domu lub mieszkania. Polisa mieszkaniowa powinna obejmować ochroną m.in mury, ruchomości domowe i stałe elementy. Dodatkowo w ostatnim czasie popularnością cieszy się ubezpieczenie assistance.  W przypadku wystąpienia awarii można skorzystać z pomocy fachowca.  Jak to działa? Właściciel informuje o awarii ubezpieczyciela, a on znajduje odpowiedniego specjalistę, który przyjedzie i dokona niezbędnej naprawy. Takie rozwiązanie pozwala właścicielowi zaoszczędzić, czas, nerwy i pieniądze.

Co powinien ubezpieczyć najemca?

Wynajmowanie mieszkania w większości przypadków dotyczy młodych ludzi, studentów, którzy rozpoczynają studia i pracą poza swoim domem rodzinnym. Każdy kto wynajmuje mieszkanie wprowadza się często ze swoim sprzętem (np. telewizor, laptop, sprzęt AGD i RTV. Warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które chroni rzeczy przed niektórymi nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Czy warto inwestować w OC?

Zalanie sąsiada to najczęstsza szkoda mieszkaniowa. Poszkodowanego nie będzie interesować czy zalał go właściciel mieszkania nad nim czy osoba wynajmująca. Roszczenie zostanie od razu skierowane do właściciela. Posiadając ubezpieczenie OC związane z posiadaniem nieruchomości lub OC w życiu prywatnym sprawia, że szkody za szkody wyrządzone sąsiadowi zapłaci ubezpieczyciel.

Czy znalezienie polisy jest trudne? 

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczenie mieszkania. Jak mówią eksperci SuperUbezpieczenia.pl wybór polisy nie jest łatwy. Warto przed zakupem zapoznać się ze wszystkimi warunkami i zapisami w umowie. W razie pytań pomogą eksperci ubezpieczeniowi, którzy odpowiedzą na każde pytanie i porównają oferty we wszystkich firmach. Dzięki temu masz pewność, że wybrało się najlepsze ubezpieczenie na rynku.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz