Jaki sposób ogrzewania domu jednorodzinnego wybrać?

Posted on

Wybór sposobu ogrzewania domku jednorodzinnego jest jedną z najważniejszych kwestii, które wpływają na koszty utrzymania domu na długie lata. Już podczas wykonywania projektu musimy wziąć pod uwagę rodzaj ocieplenia. Decydując się na konkretny rodzaj ciepła należy rozważyć wszelkie za i przeciw. Jakie są najtańsze i jednocześnie najbardziej efektywne sposoby ogrzewania domu?

Najpopularniejsze sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych to ogrzewanie: prądem, gazem, paliwem stałym, lub ogrzewanie kominkowe. Ze względu na rodzaj ogrzewania właściciele ponoszą różne koszty, zarówno montażu urządzeń grzewczych jak kosztów ocieplania.  Jakie są najtańsze i najbardziej efektywne sposoby ogrzewania domu?

Ogrzewanie elektryczne – wygodne ale drogie

Ten sposób jest jednym z najwygodniejszych sposobów. Grzejniki nie brudzą, nie trzeba dbać o opał, łatwo też jest je regulować.  W tym przypadku jednak wygoda nie idzie z ceną w parze. W związku z tym, ci bardziej oszczędni właściciele domów szukają alternatywnych rozwiązań.

Gaz jest jednym z najpopularniejszych paliw grzewczych

Jest tańsze od ogrzewania elektrycznego, a jego użytkowanie podobnie jak w przypadku elektrycznego – nie wymaga większej uwagi. Jet równie łatwy w użytkowaniu, a kotły nie zajmują wiele miejsca w domu.

Ogrzewanie paliwem stałym jest najtańszym rodzajem ogrzewania

Tego rodzaju sposób na ogrzanie domu jest nieco bardziej uciążliwe od tych, które działają na gaz, czy na prąd. Właściciel domów, którzy zdecydowali się na tego typu ogrzewanie, muszą regularnie kontrolować komorę spalania. Odpowiedzialni są również za emisje spalin, musza tez mieć odpowiedne miejsce na składowane opału. Pomimo to ten rodzaj ogrzewania cieszy się ogromną popularnością.

Ogrzewanie kominkowe – dobre na ogrzewanie małego domu, ale mało wygodne

Tego rodzaju ogrzewanie stosowane jest w małych domach klub w domkach letniskowych. Właściciel domów, często wykorzystują kominki jako pomocnicze („dogrzewanie”). Oprócz walorów wizualnych, dają też niezwykłą atmosferę.

Kolektory słoneczne – bardzo ekonomiczne, ale drogi  montaż

W ostatnich latach kolektory są coraz bardziej  popularne. Co prawda montaż kolektorów jest bardzo wysoki, ale w rezultacie dają one wiele oszczędności na ogrzewaniu wody, zmniejszają też koszty eksploatacji budynku. Niestety w Polsce panuje taki klimat, że kolektory najlepiej swoją funkcje spełniają tylko latem.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz