Jak efektywnie ogrzewać mieszkanie?

Posted on

Z nastaniem jesiennej aury rozpoczął się sezon grzewczy. Z tej okazji podpowiadamy, jak efektywnie ogrzewać mieszkanie, by na koniec sezonu nie zapłacić fortuny za rachunek.

Poznaj swój kaloryfer

Większość z nas posiada je w domu. Jedne stare, żeliwne, inne cieniutkie – nowoczesne. Zazwyczaj umieszczone pod oknami, stanowią element stały naszych domów i mieszkań.  Jednak, czy każdy  wie, jak poprawianie odczytywać cyferki znajdujące się na pokrętle?  Oto „rozszyfrowanie” kaloryfera.

  • 0 – st. C
  • 1 – 11 st. C
  • 2 – 16 st. C
  • 3 – 21 st. C
  • 4 – 24 st. C
  • 5 – 28 st. C

Wybierając jedną z nich, mamy możliwość dostosowania temperatury w pomieszczeniu do naszych wymagań. Jeśli chcemy, aby w pokoju było ok. 21 st., C powinniśmy ustawić zawór na „trójce”. Grzejnik będzie ocieplał powietrze, dopóki termostat nie wykryje, że osiągnęło ono żądany poziom. Po tym czasie głowica zatrzyma przepływ wody, a żeberka kaloryfera wychłodzą się.

Należy również pamiętać o tym, że skręcenie kaloryfera do minimum (0 lub gwiazdki) nie oznacza całkowitego zamknięcia dopływu wody i ogrzewania. Jest to tzw. zabezpieczenie przed zamarzaniem. Termostat wykrywszy, że temperatura spadła poniżej 5 – 6 st., uruchomi ogrzewanie, by nagrzać pomieszczenie do tego poziomu.

Mieszkanie wietrzymy z głową

Pierwszą rzeczą o jakiej musimy pamiętać, to wietrzenie pomieszczania z zamkniętym kaloryferem. Wietrzymy krótko – ale intensywnie. Należy też ograniczyć ogrzewania podczas naszej nieobecności. Wówczas bowiem temperatura mieszkania nagrzewa się, w momencie kiedy dom jest pusty, roślinność wtedy szybciej schnie, a powietrze robi się suche.

Wychodzisz z domu? Wyłącz kaloryfer!

Dużą część dnia spędzamy poza domem – w pracy, w szkole, na zakupach. Nie ma potrzeby, by w tym czasie ogrzewać mieszkanie, nawet na zapas, aby było ciepło, kiedy wrócimy wieczorem. Wbrew pozorom ponowne nagrzanie powietrza nie trwa długo.

 

Categories: Dom

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz