Niestety konsumenci bardzo często nie znają swoich praw zawierzając bankowcom, dla których korzystnym rozwiązaniem jest, by klient skorzystał z ubezpieczenia.
Kiedy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania i z czym wiąże się to dla klienta? W momencie zawierania kredytu należy pamiętać, że pracownik banku zapyta nas o ubezpieczenie pożyczki. Na rynku ubezpieczeń jest bardzo wiele produktów, które ubezpieczają nas m.in.: od utraty pracy, na życie czy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, klient może podpisać umowę ubezpieczenia indywidualnego lub przystąpić do umowy ubezpieczenia grupowego.
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
Nie. Żadna ustawa nie mówi o obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu. Zazwyczaj zawarcie umowy jest wyłącznie wymogiem banku, nie jest to jednak obowiązek ustawowy konsumenta. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczeniem obowiązkowym jest wyłącznie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia. Jednak trzeba mieć świadomość, że brak zawarcia umowy ubezpieczenia zwykle będzie skutkował tym, że bank zażąda innego zabezpieczenia spłaty kredytu.
Dlaczego banki wmuszają swoje polisy?
Po pierwsze po to, aby czerpać z tego korzyści finansowe, a po drugie banki chcą się po prostu zabezpieczyć przed ewentualnym ryzykiem nie spłacenia długu przez klientów. Banki – jeszcze do niedawna czerpały korzyści finansowe ze sprzedawania produktów bankowych wraz z ubezpieczeniem. Jednak po wdrożeniu przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji U, placówki te nie powinny oferować klientom produktów niedostosowanych do ich potrzeb. to naturalne, że banki zabezpieczają swoje interesy. Nawet najlepsza zdolność kredytowa nie gwarantuje nigdy 100 procentowej spłaty kredytów. Ubezpieczenie jest zatem traktowane jako alternatywa dla innych zabezpieczeń, np. na ruchomościach lub nieruchomościach należących do kredytobiorcy.
Cross-selling, czyli zadowolony klient?
Bankowcy oferujący klientom, obok kredytu, również jego ubezpieczenie, wykorzystują w praktyce technikę handlową, zwaną „cross-selling”. Polega ona na oferowaniu konsumentom dodatkowych produktów powiązanych z głównym tak, by zainteresowany nie musiał przeglądać ofert innych, czasem konkurencyjnych podmiotów. Takie rozwiązanie rzeczywiście może być korzystne dla klienta chcącego zminimalizować ryzyko związane z zaciągnięciem np. kredytu hipotecznego.
Z ubezpieczenia zrezygnujesz, ale… czy warto?
W każdym momencie kredytobiorca może zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Jednak należy tu wyraźnie podkreślić, że odstąpienie od umowy ubezpieczenia może się wiązać z innymi obowiązkami. Prawdopodobnie bank zwiększy marżę lub oprocentowanie nieubezpieczonego kredytu.
Dodaj komentarz
1 Komentarz do "Ubezpieczenie kredytu: kilka rzeczy, o których warto wiedzieć"
Dobrze że ja nie mam, ufff