Każdy ubezpieczając swój dom lub mieszkanie ma nadzieję, że w przypadku szkody uzyska on wysokie odszkodowanie, które pomoże mu pokryć wszystkie straty. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, czyli m.in. polis mieszkaniowych wysokość odszkodowania jest uzależniona od wybranego wariantu ochrony. Jak więc ustala jest wartość odszkodowania?
Wartość odtworzeniowa i wartość rzeczywista
Wartość odszkodowania ustalana przez ubezpieczyciela przy wartości rzeczywistej oznacza, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe ustala na podstawie oględzin lub w oparciu o wiek nieruchomości procentowy stopień zużycia. Wszystkie informacje na temat szacowania stopnia zużycia znajdują w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Najczęściej stopień zużycia jest ustalany na podstawie tabel, gdzie np. na podstawie wieku nieruchomości ustala się procent zużycia. Taka tabela jest dołączone zwykle do OWU i staje się wiążącym elementem ubezpieczenia.
Przy wartości odtworzeniowej wartość odszkodowania jest rzeczywistym, prawdziwym kosztem, który ma związek z doprowadzeniem uszkodzonej rzeczy do stanu sprzed szkody. W tym przypadku nie stosuje się tutaj stopnia zużycia. W przypadku szkód ubezpieczyciele najczęściej stosują rozliczenia kosztorysowe na podstawie różnych programów eksperckich. Co zrobić, gdy otrzymasz taką wycenę? Szczególną uwagę zwróć na stawki roboczogodzin oraz ceny materiałów i sprzęty. Koszty warto porównać z obecnymi stawkami, które funkcjonują na rynku usług budowlanych.
Co zrobić, gdy wycena ubezpieczyciela nie jest zadowalająca? W tym przypadku możesz żądać od Towarzystwa Ubezpieczeniowego ponownego przeliczenia wartości szkody. Powołać się możesz na wszystkie nieścisłości, złe wyceny i brak uwzględnienia niektórych elementów.
Źródło: rf.gov.pl
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!