Książeczka mieszkaniowa – ile jest warta?

Posted on
książeczka_mieszkaniowa

Książeczka mieszkaniowa  nieodzownie kojarzy się z czasami PRL, kiedy rodzice pieczołowicie wpłacali wszystkie swoje oszczędności, aby ich dzieci miały zapewniony start w postaci własnego mieszkania. Jak sytuacja wygląda w dzisiejszych czasach? Czy książecki – tak modne jeszcze 30 lat temu maja obecnie jaka wartość?

Książeczki mieszkaniowe weszły w polska rzeczywistość w roku 1968, kiedy posiadanie jej było praktycznie jedynym sposobem, na otrzymanie własnego mieszkania. Niestety, sytuacja finansowa z początku lat 90 zniweczyła plany mieszkaniowe wielu tysiącom Polaków, kiedy hiperinflacja pozbawiła ich wkładów mieszkaniowych. Straty były ogromne, jednak dla oszczędzających  wprowadzono taki przepisy, które choć w części umożliwiły rekompensatę strat. Zrekompensowanie utraty wartości książeczek – jest to tak zwana premia gwarancyjna, która przysługuje przy likwidacji książeczek. Prawo do premii gwarancyjnej przysługuje osobom, które zakładały swoje książeczki w 1988 roku. W następnym roku – 2017 takie prawo nabędą osoby posiadające książeczki mieszkaniowe od roku 1989 i 1990. Od stycznia przyszłego roku uprawnienia do premii gwarancyjnej nabędą praktycznie wszyscy właściciele j książeczek. Iwona Radomska, ekspert z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w PKO BP komentuje: „Obecnie prowadzimy około 1.1 mln sztuk rachunków książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. Średnia premia gwarancyjna (według stanu na 30 września br.) wynosi około 8700,00 zł”.

Cesja książeczki

Właściciele książeczek pomimo premii gwarancyjnej nie jest w stanie wykupić własnego loku. Przepisy jednak dają możliwość cesji książeczki (wraz z prawem do premii gwarancyjnej) na członków rodziny. Istnieje również możliwość, że cesji na jedna osobę dokonuje kilku właścicieli książeczek, przez co wyraźnie zwiększa się premia gwarancyjna. Książeczka mieszkaniowa może być przekazana również w spadku, zgodnie z warunkami umowy, które zawarte są w postanowieniach dla właścicieli książeczek mieszkaniowych PKO. Książeczka może być przedmiotem przelewu praw do wkładu pomiędzy następujących członków rodziny: rodzice, dzieci, (również te przysposobione), dziadkowie, wnuki, rodzeństwo. Aby dokonać formalności, dokonanie cesji wymaga udokumentowania stopienia pokrewieństwa pomiędzy cesjodawcą, a cesjobiorcą.

Likwidacja książeczki

Likwidacja książeczek mieszkaniowych zajmuje się tylko jeden bank w Polsce – PKO BP, gdzie specjaliści wyliczają wysokość przysługującej premii gwarancyjnej. Do jej obliczenia bank stosuje wzór podany w załączniku do ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Należy dodać, że pierwsza wycena premii dokonywana jest bezpłatnie, natomiast każda następna wycena to koszt w wysokości 35,00 złotych. Aby wyliczyć wartość książeczki pracownicy banku biorą pod uwagę min.: wysokość dokonanego wkładu finansowego, cena metra kwadratowego za mieszkanie, a także rodzaj budownictwa na który zostaną  przekazane pieniądze pochodzące z książeczki. Wykorzystanie pieniędzy pochodzących z książeczki można również przeznaczyć na budowę domu.

 

Źródło:  www.gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Książeczka mieszkaniowa – ile jest warta?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Iwona
Gość

he he najfajniesze są takie pomysły że ktoś ma na książeczce np. 3 tys. zł a chciałby 20 🙂 to taka historyjka: http://www.eporady24.pl/wklad_z_ksiazeczki_mieszkaniowej,pytania,4,48,8873.html niestety trudno nam się pomogodzić z dewaluacją tych wkladów, w sumie się nie dziwię

jagoda
Gość

To były piękne czasy…

wpDiscuz