Kominek jest nie tylko ozdobą salonu, wokół którego odbywają się rodzinne spotkania. Ten nadający szczególną atmosferę element wyposażenia jest również źródłem energii, dzięki której możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. O tym jak bezpiecznie korzystać z kominka powinien wiedzieć każdy zwolennik żywego ognia w domu.
Kominek pomimo wielu zalet jest również elementem, któremu należy poświęcić szczególną uwagę ze względów bezpieczeństwa domowników. Aby bezpiecznie z niego korzystać należy stosować kilka żelaznych zasad.
Sprawdzaj szyber
Niektóre kominki posiadają tak zwany szyber, który związany jest z przepływem powietrza. Jeśli jest on zamknięty, dym wraca z powrotem do pomieszczenia, co jest oczywiście bardzo niebezpieczne. Jeśli szyber jest zanieczyszczony powoduje on znaczne utraty ciepła.
Przewód kominowy
Jeśli podczas palenia ognia poczujemy dym, lub widzimy jak wydostaje się ze szczelin paleniska należy natychmiast wezwać specjalistę. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej reakcji.
Palenisko
Równie istotnym elementem co szyber jest palenisko. Należy mieć na uwadze, że dom to nie otwarta przestrzeń, gdzie można układać ognisko ze strzelającymi na kilka metrów płomieniami. W kominku ogień musi być rozpalany powoli bez dodatków, które stosujemy na otwartej przestrzeni. Najpierw podpalamy np. gazetę, następnie stopniowo dodajemy suche patyczki, by na końcu dodać kilka grubszych kawałków drewna. Nie możemy absolutnie dopuścić do nagłego powstania dużych płomieni. Co prawda ogień zamknięty jest we wkładzie, ale jednak jest to ogień i trzeba uważać. Jeśli ognisko rozpali się na dobre, pilnujemy małych dzieci, które bez zastanowienia i odruchu obronnego, mogą oprzeć ręce o gorącą szybę kominka. Jeśli mamy kominek bez szyby, bezwzględnie zakazujemy podchodzić do niego dzieciom.
Bezpieczna przestrzeń wokół kominka
Dokładając do ognia drew musimy pamiętać, że każdy ruch powoduje iskry. Musimy zatem robić to na tyle delikatnie, aby iskry nie wydostawały się na zewnątrz. Możemy się poparzyć, albo sprawić, że gorące iskry wypadną na podłogę i spowodują pożar. Przestrzeń wokół kominka tez powinna być odpowiednio zagospodarowana. Wokół kominka nie mogą znajdować się żadne łatwopalne przedmioty, a podłoga powinna być wyłożona kamieniem, szkłem, lub płytkami. Na pewno to nie może być drewno, dywan, czy wykładzina.
Dopasuj kominek do wnętrza
Wybierając kominek należy pamiętać, że musi on być dostosowywany do wielkości pomierzenia, w którym będzie zamontowany. Jeśli będzie on zbyt duży istnieje ryzyko przegrzania pomieszczenia. Ponadto warunki techniczne są ściśle określone prawem budowalnym*, które mówi, że na 1 kW mocy cieplnej kominka powinno przypadać co najmniej 4 m3 kubatury pomieszczenia. Jednocześnie norma mówi, że kubatura pomieszczenia z kominkiem nie może być mniejsza niż 30 m3.
Wychodzisz z domu? Zagaś ogień!
Wychodząc z domu nigdy nie zostawiamy rozpalonego ognia. O tym, że ogień jest niebezpieczny nie trzeba pisać, wystarczy jeden silniejszy podmuch wiatru przez szyber, aby iskry wydostały się na zewnątrz. Skutki takiej sytuacji są do przewidzenia.
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Dodaj komentarz
1 Komentarz do "Jak bezpiecznie korzystać z kominka?"
Kominek-marzenie mojego życia. Babcia moja miała piec kaflowy, otwierałam te małe drzwiczki i udawałam, że siedzimy przy kominku….do momentu jak nie wdeptałam na żar, który stamtąd wypadł. Babcia piec zamknęła i nici z siedzenia przy ogniu. A kominek nadal marzy mnie się 😉