Statystyki mówią, że najwięcej wypadków zdarza się w domu. W miejscu, w którym znajduje się nasz azyl, czujemy się pewni, bezpieczni.
Na urazy szczególnie narażone są małe dzieci. Te zaczynające raczkować, chodzić i te starsze, przed osiągnięciem wieku szkolnego. Są wszędobylskie, bardzo ciekawe świata, a ich głowa – choć mała – pełna najróżniejszych pomysłów. Niestety nie są w stanie przewidzieć konsekwencji własnych działań, dlatego to my rodzice musimy zachować czujność i wziąć pod uwagę wszelkie zagrożenia. Nasza wyobraźnia powinna zawsze sięgać w przyszłość. Musimy zrobić wszystko, by zapewnić naszym pociechom bezpieczny świat. Pewnie nie raz nie unikniemy guza, ale możemy tak zorganizować nasz dom, aby dziecko poruszało się w nim bezpiecznie, bez stosowania niepotrzebnych zakazów.
Bezpieczeństwo dziecka w kuchni
Domowe wypadki najczęściej mają miejsce w kuchni, gdyż właśnie tam znajduje się najwięcej zagrożeń. Gorąca kuchenka, rozgrzany do czerwoności piekarnik, wrząca woda w czajniku, ostre noże w szufladzie – to tylko kilka z licznych niebezpieczeństw czyhających w każdej kuchni. Co powinniśmy zrobić, by ustrzec nasze pociechy przed urazami? Przede wszystkim należy ograniczyć dostęp dziecka do źródła zagrożeń. Dziecko nie może przebywać tu samo. Wiadomym jest, że nie jesteśmy w stanie całkiem odizolować malucha od tego pomieszczenia w domu, ale możemy w prosty sposób utrudnić mu dostęp do niebezpiecznych przedmiotów. I tak np.:
Piekarnik. Najlepiej byłoby, gdyby piekarnik umiejscowiony był w zabudowie słupkowej na odpowiedniej wysokości, niedostępnej dla małego dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest system zimnych drzwi, który zapobiega oparzeniom nawet w przypadku, gdy dziecko dotknie piekarnika.
Kuchenka gazowa, płyta grzewcza. Kuchenka to chyba najbardziej niebezpieczny element w naszej kuchni. Boimy się rozgrzanej płyty kuchennej, odkręcenia zaworów z gazem, ściągnięcia przez malucha na siebie gorących garnków. Gdy więc pojawi się maluch w naszej rodzinie warto zastanowić się nad zamianą tradycyjnej kuchenki gazowej na nowoczesną płytę indukcyjną, której przyciski ustawione będą tak, aby maluszek nie mógł ich dosięgnąć. Na rynku pojawiły się również ceramiczne płyty grzewcze zimne w dotyku. Nowoczesne kuchnie posiadają zabezpieczenia przed niekontrolowanym wypływem gazu. Jeżeli natomiast nie macie możliwości zmiany kuchenki, możecie zdecydować się na specjalna osłonkę, którą instaluje się wokół płyty grzejnej. Uniemożliwia ona ściągnięcie garnka. Płotek można odpowiednio dopasować do wielkości kuchenki. Na pokrętła kuchenki można również kupić specjalne nakładki zabezpieczające, uniemożliwiające dziecku swobodne manipulowanie pokrętłami.
Szuflady, szafki. W szufladach, szafkach zazwyczaj trzymamy rzeczy bardzo niebezpieczne dla dziecka, ostre narzędzie, lekarstwa, środki chemiczne. Dlatego bardzo istotne jest, aby wszystkie takie miejsca odpowiednio zabezpieczyć przed maluchem. Do tego przyjdą nam z pomocą stopery na wszelkie szafki i szuflady, co uniemożliwi dziecku ich otwarcie. Poza blokadami zwróćcie uwagę na rozmieszczenie sprzętów kuchennych. W dolnych szafkach, do których maluch ma dostęp ułóżcie tylko bezpieczne przedmioty.
Stół kuchenny. Jeżeli nie posiadacie w kuchni okrągłego stołu, musicie zabezpieczyć ostre kanty specjalnymi nakładkami. Pamiętajcie, aby wszelkie przedmioty ustawiać jak najdalej od brzegu, by dziecko nie mogło ich ściągnąć. Zrezygnujcie z wszelkiego rodzaju nakładek dekoracyjnych, serwetek, obrusów.
Gadżety chroniące twoje dziecko – kuchnia
1 – Blokada szafek kuchennych BabyDan, cena około 16 zł
2 – Zamknięcie zabezpieczające piekarnik i mikrofalę Dream Baby, cena około 12 zł
3 – Blokada uniwersalna Multilock BabyDan, cena około 25 zł
4 – Osłona płyty kuchennej IKEA, cena około 60 zł
5 – Blokada szuflady/szafki, IKEA, cena około 10 zł
6 – Osłony na narożniki i kanty Dream Baby, cena około 12 zł
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!