Dziedziczenie mieszkań – spadek a kredyt

Posted on
dom kredyt

Spadek przeważnie kojarzy się z dziedziczeniem  mieszkań, domów, czy innych wspaniałych posiadłości.  Rzadziej zastanawiamy się nad tym, że spadek może zarówno nas wzbogacić, jak i zubożyć na całe  życie. Z chwilą śmierci spadkodawcy na jego bliskich przechodzą bowiem zarówno prawa, jak i obowiązki majątkowe w postaci kredytów, pożyczek, czy innych zobowiązań finansowych.

Śmierć kredytobiorcy nie wygasa z chwilą jego śmierci. Jeśli odrzucimy spadek, nie musimy się martwić, jeśli jednak przyjmiemy spadek – sprawa się komplikuje.

Należy dodać, że w przypadku, kiedy odrzucimy spadek nie dziedziczymy ani długów, ani też majątku. W przypadku niepewności warto skorzystać właśnie z tej opcji. Ważne jest by pamiętać o tym, że odrzucony spadek przechodzi na dzieci i wnuki, które też muszą go odrzucić. W przypadku, kiedy przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ewentualnymi długami, ponosimy odpowiedzialność za długi po zmarłej osobie tylko do wysokości odziedziczonego  majątku.

Formalności należy bezwzględnie dokonać w ciągu 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiemy się o ewentualności nabycia sadku. Zazwyczaj dzieje się tak w chwili śmierci spadkodawcy. Należy złożyć u notariusza lub w sądzie naszą decyzję odnośnie  spadku. W tym czasie – czyli w ciągu 6 miesięcy musi odbyć się posiedzenie, na którym zostanie nasze oświadczenie przyjęte. Jeśli decydujemy się na przyjęcie spadku, nie musimy składać żadnych oświadczeń, ani u notariusza ani też w sądzie. Brak oświadczenia jest równoznaczny z przyjęciem spadku i tym samym przyjęciem odpowiedzialności m.in. za długi jeśli takowe istnieją.

Produkty bankowe są tak różnorodne jak różnorodny jest rynek bankowy, czy ubezpieczeniowy. Praktyki przyznawania kredytów  odnoszą się do indywidualnych potrzeb klientów. Z  chwilą śmierci kredytobiorcy  banki często żądają od krewnych spłaty kredytów albo w trybie natychmiastowym, albo według rat i terminów określonych wcześniej z osoba zmarłą.  W przypadku kilku spadkobierców, do chwili dokonania podziału spadku – odpowiedzialność spadkobierców jest solidarna.

Istnieją przypadki, kiedy spadkodawca ubezpiecza swój kredyt na wypadek śmierci. Niestety produkt ten jest bardzo kosztowny, a w niektórych przypadkach  często okazuje się nieskuteczny. Klienci bowiem, uważają, że jeśli ubezpieczą w ten sposób swoje zadłużenie – w chwili śmierci firma ubezpieczeniowa spłaci jego dług. Konieczne jest zatem – jak w innych przypadkach, bardzo uważnie przeczytać warunki umowy, w szczególności zapoznać się z sytuacjami, kiedy ubezpieczyciel odmawia spłaty kredytu w chwili śmierci osoby ubezpieczonej.

Wspomniane powyżej zasady postępowania ze spadkami obciążonymi długami dotyczą zarówno dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego. To drugie następuje wtedy, kiedy zmarły nie zostawił testamentu.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz