Jak pozbyć się pleśni?
Niestety, samo usunięcie (“zdarcie”) pleśni po jej odkryciu nie wystarczy. Ten sposób nie ma sensu, gdyż pleśń wróci. By pozbyć się pleśni w sposób należyty na początku ustalić dlaczego w ogóle pleśń wystąpiła. Jeśli jest to wina wilgoci, która nie jest wynikiem zbyt słabej izolacji termicznych ścian, trzeba ją zwalczyć. W tym celu należy częściej wietrzyć pomieszczenia, warto też sprawdzić czy wentylacja w mieszkaniu jest wydolna. Jeżeli jest tak, że jest ona niewydolna, należy ją wzmocnić np. instalując mechaniczne wentylatorki w wywietrznikach. Powinno to wymuszać cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Cyrkulacja będzie możliwa dopiero wtedy, gdy zapewnimy ciągły dopływ powietrza.
By do pomieszczeń mogło dochodzić powietrze należy w szczelnych oknach zainstalować tzw. wywietrzniki lub zdecydować się na okna z mikro wentylacją. W szczególnie wilgotnych pomieszczeniach można zainstalować pochłaniacze wilgoci z wymiennymi wkładami. Cena takiego urządzenia waha się od kilku do kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Ściana, na jakiej zbierała się pleśń, nie może być pomalowana zwykła farbą depresyjną. Do takich ścian należy użyć farby droższej, z substancjami grzybobójczymi. Mogą to być również farby, które nie umożliwiają wchłaniania wilgoci. Takie farby stosuje się w kuchniach i łazienkach.
Dodaj komentarz
1 Komentarz do "Walka z wilgocią"
walka wygrana 🙂