Czym się kierować wybierając system rynnowy?

Posted on

Każdy chce chronić swój dom jak najlepiej. Budując dom dbamy o to, aby wszelkie jego elementy tworzyły jedną bezpieczną całość. Jednym z ważniejszych systemów, którego zdaniem jest ochrona elewacji przed rozmywaniem jest system rynnowy.  Aby dobre funkcjonował, musi być nie tylko prawidłowo zamontowany, ale również odpowiednio dobrany.

Wybierając system rynnowy do domu w którym chcemy mieszkać długi lata, przed rozpoczęciem montażu należy zapoznać się z informacjami na temat poszczególnych rodzajów i różnic poszczególnych rozwiązań. W chwili obecnej producenci systemów odprowadzania wody z dachów oferują kompletne systemy, które składają z: rynien, rur spustowych, łączników, kształtek oraz elementów mocujących.

Obecnie na rynku dostępne są systemy orynnowania wykonane z różnych materiałów: cynkowe, cynkowo-tytanowe, wykonane z tworzyw sztucznych, miedziane, czy drewniane.

 

Rynny cynkowe i cynkowo-tytanowe

Do ich produkcji nie stosuje się czystego cynku, a jego stop, gdzie w 99% skład stanowi cynk, a 1% to takie metale jak miedź, tytan i aluminium. Powodem mieszania metali szlachetnych jest chęć zahamowania procesu korozji, powodowanego przez kwaśne deszcze. Takie rynny zachowują trwałość przez około 80-120 lat. Same rynny pokrywa się platyną, cienką warstwą tlenku, która pod wpływem czynników atmosferycznych matowieje. Dzięki temu procesowi rynny mają zapewniona ochronę antykorozyjną, są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia atmosferyczne takie jak gwałtowne opady deszczu oraz silny wiatr.

 

System rynien z tworzyw  jak sztucznych

System rynien z tworzyw sztucznych (PCV) tworzą rynny i rury o długości od 1-6 metrów. Zaletą rynien PCV jest zróżnicowanie kształtów i dostępność wielu kolorów. Tworzywo PCV nie wymaga odnowienia, gdyż pokrywane jest tlenkiem tytanu lub akrylem. Czasami jednak stabilizuje się je za pomocą promieni ultrafioletowych.

 

Rynny miedziane

Miedź jest drogim produktem, z którego tworzy się nie tylko rynny, ale i wiele akcesoriów. Mimo wysokich cen, zainteresowanie rynnami tego tworzywa rośnie. Faktem jest, iż ten materiał zamontowany raz, pozostaje nie zmieniony przez lata. Rynny miedziane są nie tylko trwałe, ale również ekologiczne, ponieważ istnieje możliwość ich całkowitego recyklingu. Taki rodzaj rynien jest również pokrywany szarą platyną, dzięki czemu nie pojawia się na niej szaroniebieski osad, jak niestety w przypadku rynien tytanowo cynkowych.

 

Rynny drewniane

Rynny drewniane są idealnym uzupełnieniem dachu wykonanego z drewna. Na polskim rynku nie funkcjonuje zbyt wiele firm, które specjalizują się w produkcji rynien z drewna. Zazwyczaj realizuje się indywidualne zamówienia na taki system rynien. W przypadku rynien drewnianych tworzywo musi być wykonywane z najlepszego gatunku drewna, pochodzącego z drzew z obszarów górskich. System rynien montowany jest zazwyczaj na krokwiach, na kute, metalowe haki. Są one montowane za pomocą łączników (kołków), to system montażu rynien dla dachu trzcinowego. W przypadku innego systemu rynnowego, jest montaż „na kontrłacie”, co znaczy, że gnoty wchodzą w rynnę na 2-3 cm w głąb. Wtedy zbędny jest pas dorynnowy z blachy. Aby wydłużyć żywotność rynien z drewna należy je trwale zaimpregnować środkami niewymywanymi przez wodę, najlepiej metodą próżniowo ciśnieniową.

 

Źródło: www.instalacjebudowlane.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz