Święta za pasem. Reklamy telewizyjne i pierwsze świąteczne witryny przypominają nam o prezentach. Myśląc o podarkach, szczególnie myślimy o najmłodszych, dla których Święta kojarzą się przede wszystkim z tym co znajdą pod choinką. Prezenty świąteczne to tradycja wigilijna, przekazywana pokoleniom.
Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia”, oznaczającego czuwanie. Wigilią nazywana jest także uroczysta wieczerza, do której tego dnia zasiada się o zmroku w gronie najbliższych.
Wigilia czas tradycji i symboli
W Polsce wigilia zyskała popularność w XVIII wieku, a w XX w. stała się powszechną tradycją. Tego dnia w wiejskich chatach i dworach umieszczało się w czterech rogach głównej izby cztery snopy zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, aby narodzony Jezus nie skąpił w Nowym Roku niezbędnego pokarmu dla zwierząt i ludzi.Wigilii towarzyszy wiele zwyczajów i symboli, bez których trudno wyobrazić sobie święta. Pod białym obrusem nie może zabraknąć siana, a na stole 12 symbolicznych potraw ma zapewni nam dobrobyt i zdrowie. Zanim do nich usiądziemy koniecznie dzielimy się opłatkiem, a przy stole zostawiamy jedno wolne miejsce dla zbłąkanego wędrowca. Dlaczego? W tę noc nikt nie może być sam. Dla dorosłych symbole te są bardzo ważną częścią wieczoru i nocy wigilijnej. Dla młodych zaś – najważniejszą częścią Wigilii są prezenty, po które można sięgnąć dopiero po spożyciu wigilijnych potraw.
Ekologiczne zabawki – dobry pomysł na prezenty świąteczne dla najmłodszych
Zabawki ekologiczne są przyjazne do środowiska, a zabawa z nimi przynosi dzieciakom wiele frajdy. Oprócz tego nie są one tak drogie jak w przypadku innych wymyślnych zabawek. Ekologiczna zabawka, to również ta, którą zrobimy sami. Tylko od naszej wyobraźni zależy co można zrobić z wielkiego kartonu, który może przekształcić się w tajemniczy domek, a kawał płótna i klika długich kijów w najprawdziwsze tipi. Z łatwością możemy zrobić też puzzle. Na kartonie naklejamy zdjęcia naszej pociechy, po czym przykładamy no kartonik prawdziwe puzzle, następnie obrysowujemy je i wycinamy. Układanka gotowa. Wszelkiego rodzaju przytulanki, maskotki, lalki szmacianki również możemy wykonać sami. Będąc w posiadaniu watoliny, tkanin, guzików i przyborów do szycia – sami wykreujemy zabawki dla naszych najmłodszych. Wszystkie t przedmioty, które wykonamy sami mają jedną bardzo ważną pozytywna cechę. Są niepowtarzalne i nie ma tu mowy o tym, że pod choinką znajdą się dwa takie same prezenty. W sklepach od kilku lat można kupić drewniane zabawki. Są one wykonane z naturalnego drewna, dlatego nie szkodzą środowisku naturalnemu i przede wszystkim zdrowiu dzieci. O ważne – kupując drewniane zabawki zwracamy uwagę na to, czy nie jest pokryta przypadkiem farbą. Prawdziwie ekologiczne zabawki pokryte są naturalnym preparatem posiadającym atest, że dana substancja nie jest toksyczna.
.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!