Systematyczne wdrażanie technologi umożliwiających zmniejszenie zużycia mediów daje konkretne wyniki ekonomiczne. Po prostu wykorzystanie odnawialnych źródeł do produkcji energii pozwala na zmniejszenie wydatków z domowego budżetu. Także takie działanie sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Zatem na czym można oszczędzić?
Ogrzać dom
Ogrzewanie domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii staje się bardzo popularne. Ze względu na niższe koszty eksploatacji kolektory słoneczne, pompy ciepła czy też kotły na biomasę są coraz częściej wykorzystywane przez inwestorów przy budowach domów.
Energooszczędne okna
W ostatnich latach wybór okien na polskim rynku jest ogromny – przyczynił się do tego ogromny postęp technologiczny. Jeszcze kilkanaście lat temu, materiały z jakich zbudowane były okna znacznie różniły się od tych dzisiejszych, zarówno pod względem rozwiązań konstrukcyjnych, jak i materiałów. Wszystkie rodzaje okien – plastikowe, aluminiowe, czy drewniane – konstruowane są w taki sposób, by w domu zatrzymać jak najwięcej ciepła. Jednym z najważniejszych parametrów okien jest tak zwany współczynnik przenikania ciepła Uw. Jego wysokość zależy od rodzaju zastosowanego oszklenia. Aby okno w pełni pełniło funkcje energooszczędną wyposażone powinno być w pakiet trzyszybowy, wypełniony gazem szlachetnym. Ramka dystansowa pomiędzy taflami szyb, również przyczynia się do utrzymania ciepła.
Gdy słońce ogrzewa wodę
Słońce to najbardziej wydajne i bezpieczne źródło energii. Obecne rozwiązania sprawiają, że potrafimy ten potencjał w znacznym stopniu wykorzystać. Jedną z ogólnodostępnych technologii jest montaż kolektora słonecznego, który podgrzeje wodę i wspomoże centralne ogrzewanie. Aby jednak instalacja działała poprawnie należy umiejscowić ją pod odpowiednim kątem w nasłonecznionym miejscu (np. dach). Mimo dużych kosztów instalacji montaż urządzenia zwróci nam się w niedługim czasie. Ze względu na wysokie koszty urządzeń, warto również pomyśleć o ich ubezpieczeniu.
Kolektory słoneczne są coraz częściej stosowane w budownictwie, a co za tym idzie z każdym rokiem pojawiają się szersze możliwości ich ubezpieczenia. Jeszcze pod koniec lat ’90 ubezpieczenie instalacji od zniszczeń nie było możliwe. Dziś kolektory ubezpieczyć możemy od kradzieży oraz zniszczenia w wyniku klęsk żywiołowych. Co ważne ubezpieczenie kolektorów słonecznych nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ochrony w przypadku ubezpieczenia samych kolektorów. Warto pomyśleć o odpowiedzialności za upadek kolektora słonecznego z dachu – w tym przypadku pomocne może okazać się OC w życiu prywatnym.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!