Decydując się na wynajęcie mieszkania lokatorom, których nie znamy, często zastanawiamy się o wielkości ryzyka na jakie być może się narażamy. Lokatorzy są przecież różni. Jedni niszczą lokal, inni nie płacą, jeszcze inni zakłócają spokój innym lokatorom narażając nas jako właścicieli na konsekwencje.
Zaczynając rozmowę z potencjalnym najemcą, należy przede wszystkim upewnić się, że jest osobą, za którą się podaje. Warto zatem sprawdzić dowód osobisty takiej osoby, paszport, czy prawo jazdy. Po wszystkich ustaleniach dotyczących kwoty wynajmu, ilości lokatorów itp., należy podpisać umowę. Umowa musi być tak skonstruowana, aby w razie jakichkolwiek sporu nie okazała się bublem prawnym
Najlepiej w takim przypadku skorzystać z pomocy prawnika, który w odpowiedni sposób zabezpieczy nasze interesy, kiedy natkniemy się na nieuczciwych lokatorów.
Umowa najmu okazjonalnego najlepiej zabezpiecza interesy wynajmującego. To stosunkowo „młoda” umowa , która została unormowana w Ustawie z dnia 21 czerwca 2011 roku. Zgodnie z zapisem ustawy „przedmiotem umowy najmu okazjonalnego jest najem lokalu (tylko i wyłącznie na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat) służący zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Jednakże należy pamiętać, że nie wszyscy mogą taką umowę zawrzeć, ponieważ najem okazjonalny zarezerwowany jest tylko dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań”.
Osoba, która wynajmuje lokal osobom trzecim po podpisaniu takiej umowy, w razie jej zakończenia może w uproszczony sposób wymusić na najemcy opuszczenie lokalu. Często bowiem zdarza się, że lokatorzy nie chcą się wyprowadzić, a najemca długo boryka się w postępowaniu sądowym w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego.
Ten rodzaj umowy powinien zawierać wszystkie punkty, jakie zawiera umowa zwykła tj.: koniecznie zawarta musi być informacja o wymogach dotyczących zachowania najemcy, wskazywać prawa i obowiązki zarówno osobom wynajmowanym jak i wynajmującemu, na piśmie powinna też być określona wysokość kaucji, oraz termin i wysokość czynszu za wynajem.
Dodatkowo warto ubezpieczyć mieszkanie, tak aby ewentualna zła eksploatacja mieszkania przez najemce nie wiązała się z dodatkowymi kosztami.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!