Systemy alarmowe – wprowadzenie

Posted on

Mieszkasz w domu jednorodzinnym i nie czujesz by był on wystarczająco bezpieczny? Jeśli nie, to na pewno masz jakiś drogi sprzęt i nie chciał byś go stracić. Dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja systemu alarmowego SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu).

Pewnie nie chciałbyś, aby kable były wszędzie widoczne? Wygląda to przecież nieestetycznie. Dlatego najlepszym momentem na instalację jest remont domu. Wtedy całe okablowanie możesz ukryć pod tynkiem i na wierzchu będą już tylko same czujniki. Ewentualnie możesz wybrać opcję systemu bezprzewodowego, jest on jednak znacznie droższy. Jego wadą jest to, że dużo łatwiej zakłócić jego pracę. Można oczywiście zaopatrzyć się w sprzęt, który temu zapobiegnie, ale to kolejny wydatek.
System bezprzewodowy wychodzi znacznie drożej i musisz sam ocenić, czy koszty związane z jego instalacją będą opłacalne czy może lepiej zdecydować się na system okablowany przy okazji remontu.

Oczywiście nie mamy obowiązku posiadania takiego systemu, ale może on się okazać bardzo przydatny, w przypadku gdyby ktoś wszedł lub próbował wejść do naszego domu lub gdyby pojawiła się w nim osoba do tego nieuprawniona. Dla domu mieszkalnego wskazany jest trzeci stopień zabezpieczenia, który ma za zadanie tylko wykrywać intruzów. Uruchamia się w wyniku:
– otwarcia drzwi, okien i innych zamków;
– penetrację drzwi, okien i innych zamków bez otwierania;
– poruszanie się w chronionym obszarze (na zasadzie pułapki);
– atak urządzeń lub miejsc szczególnie zagrożonych.

Możemy zainstalować system zwykły, bądź bezprzewodowy.
Ten pierwszy złożony jest z kilkudziesięciu elementów. Należą do nich – czujki, detektory, centrala alarmowa, sygnalizatory i manipulatory, które są ze sobą połączone. Wszystkie te urządzenia są zintegrowane za pomocą kabli i muszą przebiegać przez wszystkie pomieszczenia w domu, dlatego też ludzie są niechętni do instalacji ich. Jak już wyżej wspomnieliśmy idealnym momentem będzie remont domu. System najlepiej zainstalować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Drugi, czyli system bezprzewodowy. Jest dużo wygodniejszy, jednak mniej stabilny. O wiele droższy, ale zarazem łatwiejszy w obsłudze i funkcjonalny. Na ten wariant warto się zdecydować, tylko w przypadku, gdy pierwszy okaże się zbyt drogi i kłopotliwy. Kolejnym minusem jest konieczność wymiany baterii we wszystkich urządzeniach, takiego kłopotu nie ma przypadku przewodowego systemu.

O poszczególnych elementach systemu alarmowego możecie przeczytać w naszym kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Systemy alarmowe – wprowadzenie"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Krzysiek67
Gość

Raczej jestem zwolennikiem klasycznego systemu alarmowego, nie mam zaufania do tej całej “mobilności”

Gracjan
Gość

Ciekawe, właśnie niedawno zastanawiałem się nad instalacją systemu alarmowego. Troche rozjaśniliście sytuację 😉

wpDiscuz