Pozwolenie na budowę – zmiany w przepisach

Posted on

W Sejmie trwają obecnie prace nad przyjętym przez rząd w sierpniu ub. roku projektem nowelizacji dotyczącej prawa budowlanego, która ma zmienić dotychczasowe zasady uzyskania pozwoleń na budowę.

Mniej dokumentów

Zmiany te mają ułatwić życie tym, którzy chcąc wybudować swój dom, zmagali się z niezliczona ilością  dokumentów, których obieg znacznie wydłużał budowę wymarzonego lokum.

Szykowana nowelizacja, zmienia przepisy w taki sposób, ze budowa domu jednorodzinnego nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na jego budowę.

Budujemy bez zezwoleń

Według nowych przepisów nastąpi podział na roboty budowlane, czyli na takie, które wymagają zgłoszenia, oraz te, których zgłoszenie nie jest wymagane w żadnej formie.  Zapis ten ma to regulować katalog robót budowlanych, które realizowane są w oparciu o zgłoszenie, do którego trzeba będzie dołączyć projekt budowlany. Dotyczyć ma to budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce bądź działkach. Wystarczy zgłosić budowę wraz z projektem budowlanym. Jeśli po 30 dnia od daty zgłoszenia urzędnicy nie wyrażą sprzeciwu, można przystępować  do prac budowlanych.

Obszar  oddziaływania planowanego obiektu

Przepisy nakładają tez nowe obowiązki. Dotyczą one obowiązkowi określenia obszaru oddziaływania obiektu w projekcie budowlanym. Wiąże się to z faktem, że sposób wyznaczenia obszaru oddziaływania obiektu nie może być dowolny. Jest on bowiem regulowany odrębnymi przepisami, które prowadzą  do  ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.

Nowe przepisy określają obszar ten jako uzależniony od charakteru obiektu, na którego pozwolenie się ubiegamy. Inny będzie zakres oddziaływania w przypadku domu rodzinnego, inny w przypadku np.: warsztatu samochodowego. Obszar oddziaływania nie kończy się wraz z granicą obszaru. W przypadku, kiedy na posiadłości znajduje się hodowla zwierząt zapach ich roznosi poza granice płotu.

A po zmianach…

Według prognoz specjalistów, zgłoszenie z projektem budowlanym przyniesie inwestorowi oszczędności czasowe oraz finansowe, co spowodowane jest z mniejsza ilością wymaganej  dokumentacji. Urzędy wydające stosowne dokumenty, będą mniej obciążone aktami i jej obiegiem. Nie będzie już obowiązku sporządzania i wysyłania za pośrednictwem poczty  korespondencji dotyczących każdej czynności administracyjnej.

Wiadomym jest, iż każde działania ponoszą za sobą konsekwencje. Z związku z powstaniem nowego prawa, powstać muszą procedury, które za zdanie będą miały kontaktować się i reagować na pisma od właścicieli, którzy będą mieli odmienne zdania dotyczące np.: obszarów oddziaływania obiektów.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz