Czujnik czadu ratuje życie

Posted on
czujniki_czadu

Sezon grzewczy mamy w pełni. Jedni ogrzewają domy kominkami, inni posiadają kaloryfery, czy pompy ciepła. Nie wszystkie rodzaje ogrzewania są niebezpieczne dla zdrowia. Największe  zagrożenie sprawiają nieszczelne kominy, które zimą są częstą przyczyna zgonów.

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i bardzo silnie trującym gazem. Obecność tlenku węgla w krwiobiegu zaburza możliwość transportowania tlenu przez krew, powodując uszkodzenie mózgu. Ponieważ czad jest bezwonny ani też go nie widać, osoby, które ulegają zatruciu orientują się o tym zbyt późno. Zaczyna się od bólów głowy, które często są bagatelizowane. Niestety, kiedy następuje paraliż ciała jest już za późno na ratunek. Nawet przy zachowaniu świadomości brak możliwości poruszania się powoduje, że zgon następuje po około 2-3 minutach.

Zainwestuj w czujnik! Niecałe 100 złotych może uratować życie

Czujnik czadu jest czymś w rodzaju bezpiecznika. Mechanizm działania czujnika czadu oparty jest na ogniwie elektrochemicznym. Na elektrodzie urządzenia zachodzi reakcja utleniania tlenku węgla, co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest proporcjonalne do stężenia gazu i powoduje włączenie sygnału alarmowego już przy minimalnej obecności tlenku węgla w powietrzu. Wybierając czujnik należy  zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy:

  1. Działa zgodnie z certyfikatami;
  2. Wykrywa już minimalną (bezpieczną dla życia!) obecność tlenku węgla w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje;
  3. Jest wykonany w niezawodnej technologii gwarantującej najwyższy stopień bezpieczeństwa;
  4. Posiada wszystkie wymagane atesty dopuszczające do użytku;
  5. .Posiada gwarancję skuteczności działania;
  6. Ma estetyczny i nowoczesny wygląd;
  7. Jest prosty w montażu.

Czujnik i wyje i co dalej?

W razie alarmu wywołanego przez czujnik należy jak najszybciej otworzyć okna i wywietrzyć całe mieszkanie. Powietrze wyeliminuje zagrożenie niebezpiecznym stężeniem tlenku. O zdarzeniu należy powiadomić straż pożarną, która powinna przyjechać na miejsce i dokładnie sprawdzić przewody. O alarmie wywołanym przez czujnik czadu należy też powiadomić sąsiadów. O wydarzeniu należy tez poinformować spółdzielnie mieszkaniową.

Uwaga!

Czujnik nie zabezpiecza przed powstaniem tlenku węgla, montowany jest po to by zwiększyć prawdopodobieństwo jego wczesnego wykrycia. Aby dobrze działał należy bezwzględnie dbać o odpowiedni stan techniczny urządzeń które mogą być potencjalnym źródłem wycieku CO – przed wszystkim: piecyki gazowe, kominki, piece kaflowe itp.  oraz dokonywać okresowych kontroli przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Sam czujnik nie wymaga konserwacji, jest w miarę tani i łatwo go zainstalować. Zasila się go bateriami albo prądem. Jednak jego zainstalowanie nie daje nam stu procentowej gwarancji bezpieczeństwa – nic bowiem nie zastąpi wizyty kominiarza

Źródło: www.czujnikczadu.pl

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Czujnik czadu ratuje życie"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
marek
Gość

Po ostatnich artykułach na temat śmierci przez czad, bardzo poważnie zastanawiam sie nad zakupem takiego czujnika

wpDiscuz